Laenud

Laenud

Mis on laenud?

Laen on teatud tüüpi krediit, tavaliselt rahasumma, mis laenatakse ja mille tagasimaksmist oodatakse kokkulepitud aja jooksul koos intressidega.

Mis puutub teie finantsplaanide liikumas hoidmisse, võib väike tõuge palju muuta. Laen võib olla kasulik, kui vajate abi eesmärgi saavutamiseks – kas soovite osta uut autot, renoveerida oma kodu või tegeleda mõne olemasoleva võlgnevusega.

Mida saab laenu abil teha?

Osta auto
Leidsite oma unistuste auto, kuid teil pole sääste, et seda kohe osta? Laen aitab teil oma uuest masinast rõõmu tunda, jaotades auto maksumuse teile sobiva aja peale tagasi maksmiseks.

Teha remonti 
Kas soovite oma kodu renoveerida? Uuest köögist uue vannitoani võib remondilaen aidata rahastada teie kodu parenduskulusid.

Olemasolevate võlgade refinatseerimine
Kõigi oma võlgade jaoks ühe madala intressimääraga laenu leidmine võib muuta kogu olukorra lihtsamaks, kui erinevate laenude asemel tuleb tasuda vaid üks makse, mistõttu ei ole enam vajadust meeles pidada kõiki oma erinevate laenude maksetähtaegu, vaid saab keskenduda ainult ühele.

Maksta puhkuse eest
Olenemata sellest, kas teie puhkus on välismaal või Eestis, võib puhkuselaen aidata katta teie järgmise seikluse kulusid, kui teil pole endal vajalikke sääste.

Tegelikult on laenude võimalused lõputud. Näiteks kiirlaenu ja tarbimislaenu puhul ei ole vaja kellelegi aru anda, mille jaoks see raha laenati ja mille peale seda kulutati. See tähendab, et ei pea enda jaoks valima kindlat tüüpi laenu näiteks reisile minemiseks, vaid seda saab teha ka teist tüüpi laenudega, sest nende tingimused võivad erineda.

Laenutüübid

Tagatiseta laenud
Tagatiseta laen tähendab, et te ei pea kasutama tagatisena midagi, mis teile kuulub, näiteks kinnisvara. Laenuandjad kasutavad teie finantsajalugu otsustamaks, kas olete kvalifitseerunud ja kui palju saate laenu võtta.

Tagatud laenud
Tagatislaenuga paned tagatiseks vara – tavaliselt kinnisvara, mis sulle kuulub. Kui te tagasimaksetega hätta jääte, võib laenuandja vara arestida – see tähendab, et võite oma kodu kaotada.

Käendusega laenud
Käendusega laenud toimivad nagu tavaline laen, välja arvatud see, et taotlemisel on vaja käendajat. See on keegi (tavaliselt pereliige), kes lubab teie eest tagasimakseid teha, kui te ise sellega hätta jääte.

Kui palju raha on võimalik laenata?

Summa, mille ulatuses saate laenu võtta, sõltub teie isiklikest asjaoludest – kui teil on halb või piiratud krediidiajalugu, ei pruugi teil olla võimalik laenata nii palju kui hea krediidiajalooga.

Kui kauaks on võimalik raha laenata?

Teie laenu pikkus võib varieeruda olenevalt laenu tüübist ja valitud pakkujast, kuid see võib olla ühest kuust kuni kolmekümne aastani. Pikemaks perioodiks laenu võtmine võib küll vähendada igakuiseid makseid, kuid intressimaksete tõttu võite lõpuks laenu eest kokku rohkem maksta.

Kas laenu saab varem tagasi maksta?

Tavaliselt saate kogu laenu või osa sellest ennetähtaegselt tagasi maksta, kuigi mõnel laenuandjal võib olla ennetähtaegse makse tasu.

Makseraskused

Kui teil on raskusi oma rahaasjadega ja arvate, et te ei pruugi saada oma tagasimakseid teha, peaksite esimesel võimalusel helistama oma laenuandjale – nad võivad aidata teil koostada lihtsama tagasimakseplaani või maksepuhkuse. Panga teavitamata jätmine võib tähendada, et teid karistatakse maksete tegemata jätmise eest.

Kas ma peaksin laenu võtma?

Parem on vältida laenu võtmist, kui pole hoolikalt läbi mõeldud, kas seda päriselt on vaja ja kas laenu maksumus on väärt seda, milleks te laenu võtate. Näiteks igapäevaste ostude jaoks pole ilmselt mõtet laenu võtta – krediitkaart võib olla sobivam.

Vaadake ülevaateid ka teistest laenudest

Lühikokkuvõtted erinevatest laenudest, mida Eestis pakutakse

Kiirlaen

Hüpoteeklaen

Autolaen

Väikelaen