Ärilaen

Ärilaen, nagu selle nimigi viitab, on mõeldud eksklusiivselt juriidilistele isikutele. Ärilaenu kategooriaid on palju ja need jagunevad pea kümneks erinevaks haruks ning neid on tõesti igale maitsele ning otstarbele. Ärilaen on ettevõttele mõeldud laen, mida saad kasutada oma äri edendamiseks: saad palgata lisatööjõudu, alustada uut projekti või laiendada tegevuspinda.

Ärilaen

Ärilaenu puhul ei ole juriidilise isiku tegevusalale ega kasumlikkusele rangeid nõudeid. Peamine on see, et ettevõttel oleksid aastaaruanded õigeaegselt esitatud ja puuduksid võlad. Probleemiks ei ole ka ettevõtte lühike eluiga ja väike käive. 

Erinevad ärilaenu tüübid

Ärilaenud jagunevad suures pildis kaheks – tagatisega ja tagatiseta laenud.  

Tagatiseta laenusumma suurus on 1 000 kuni 20 000 eurot. Kuna sellise laenu saamiseks ei ole tarvis tagatist, on ka summad väiksemad ning intressid selle võrra kõrgemad. 

Tagatisega laenu puhul on aga risk krediidiandjale väiksem, mistõttu saab laenata suuremaid summasid väiksema intressiga. Laene pakutakse ka suuruses 1 000 000 eurot.

Need omakorda jagunevad edasi, toome välja populaarsemad laenutooted:

Stardilaen – sobib ideaalselt alustavale ettevõttele, kellel on paigas kindel äriplaan ning parimal juhul ka lisatagatis.

Investeerimislaen – selle abil saab ettevõtet kasvatada, tagatiseks on enamasti vaja seada kinnispant.

Hüpoteeklaen – mõeldud kulutamiseks oma äranägemise järgi, tagatiseks peab seadma hüpoteegi.

Arvelduslaen – sobib ootamatute kulude katteks, kuna summad on väiksemad võib arvelduslaenu saada ka käenduse tagatisel.

Liising  – seda teenust kasutatakse ettevõttesse vajaliku masina muretsemiseks.

Ärilaenu tingimused

  • Ei ettevõttel kui juhatuse liikmetel ei tohi Maksu- ja tolliameti andmetel olla maksehäireid ega kehtivat maksuvõlga.
  • Laenu saavad taotleda peaaegu kõik eestis registreeritud ettevõtjad.
  • Tavaliselt soovitakse näha viimase kvartali bilanssi ja kasumiaruannet.
  • Suure laenusumma taotlemisel võivad mõned võlaandjad küsida äriplaani (eriti start-up ettevõtte puhul), et olla kindlad taotleja maksevõimes.
  • Laenu tagasimakseperiood on enamike laenupakkujate juures kuni 5 aastat, kuid täpsed tingimused erinevad olenevalt krediidipakkujast ning ärilaenu tüübist.

Ärilaenu eelised

Võttes tagatisega ärilaen on võimalik ettevõtte vara tagatis asendada juhatuse liikme käendusega.
Paindlik otstarve – saad laenu kasutada täpset nii nagu sinu firmas vajalik on, sest pakutakse mitmeid erinevaid laenutüüpe. Kui tahad, saad laenu kasutada oma äri edendamiseks, hooajaliste tööde teostamiseks või oma töötajatele palga maksmiseks. Valik on sinu ning keegi ei küsi ega määra sulle piire, kuidas raha kasutama pead.
Mõne laenu puhul on võimalik laenu tagasi maksta vaba tagasimaksegraafiku alusel – see tähendab, et maksad ainult intresse ja põhimakseid igal võimalusel. See valik on sobilik siis, kui oled seotud näiteks riigihankega ja vajad raha töö teostamiseks, kuid tulu tehtud tööst laekub paar kuud hiljem.

Laenu tagasi maksmine

Ärilaenu tagasimakseperiood sõltub eelkõige sellest, millist tüüpi ärilaenuga on tegu, kuid enamasti on ärilaenudel lühemad tagasimakseperioodid kui eraisikulaenude puhul. Tagatiseta ärilaenude perioodiks on tavaliselt 3-5 aastat ning laenude puhul, mille summad on märkimisväärselt suuremad võivad tagasimakseperioodid ulatuda 5 aastast kuni 10 aastani, kuid üldjuhul mitte
kauem.

Ärilaen ilma tuluta

Uued ettevõtted, kes soovivad oma tegevust alustada ja oma tegevust laiendada, võivad jahtida rahastamist, mis võimaldab neil seda teha. Uute ettevõtete omanike jaoks, kes ei kindlusta stardiraha, peavad nad tõenäoliselt lootma rahale, mida nad saavad kohe laenata ja hiljem tagasi maksta.

Sõltuvalt laenuandjast ja teie tulevastest äriprognoosidest võib ärilaen või ettevõtluslaen olla elujõuline valik, isegi kui teil pole raha. See võib aidata teil vältida oma äri alustamiseks isiklike säästude kasutamist. Siiski on ülioluline laenata ainult vahendeid, mille kohta teate, et saate õigeaegselt tagasi maksta.

Siin on peamised viisid, kuidas saada ärilaenu, kui teil on vähe tulu või see puudub.

Ärilaenud

Kuna paljud ärilaenuandjad nõuavad laenu saamiseks potentsiaalsetelt laenuvõtjatelt minimaalse iga-aastase tulu nõuete täitmist, on tavapärase ärilaenu tagamine tavaliselt keeruline. Mõned laenuandjad pakuvad aga meelsasti väikeettevõtete laene idufirmadele, kellel pole praegust tulu.

Uute ettevõtete ja alustavate ettevõtete puhul, kellel pole iga-aastase tulu tõendit, nõuavad ärilaenuandjad, kes peavad neid ettevõtteid taotlemiseks sobivaks, tõenäoliselt täiendavaid dokumente. Näiteks peavad idufirmad tavaliselt esitama finantsprognoosid ja üksikasjaliku äriplaani, et illustreerida ettevõtte suutlikkust oma võlakohustusi tagasi maksta.

Ärikrediitkaardid

Ärikrediitkaardid, nagu isiklikud krediitkaardid, võimaldavad teil laenata kuni etteantud krediidilimiidini. Peate oma saldo tagasi maksma iga kuu lõpus ja tasumata saldod hakkavad koguma intressi kuni täieliku tagasimaksmiseni. See tähendab, et kui maksate oma saldo igakuiselt tagasi, saate intressi täielikult vältida.

Erinevalt ärilaenud kasutavad krediitkaardi pakkujad tavaliselt teie isiklikku sissetulekut ja isiklikku krediidiskoori kvalifitseerimiseks, muutes need elujõuliseks valikuks ettevõtetele, kellel on vähe rahavooge või üldse mitte. See tähendab, et te ei pea esitama dokumente, mis näitavad teie ettevõtte kuu- või aastatulu. 

Seadmete finantseerimine

Seadmete finantseerimine võimaldab teil rahastada teie äritegevuseks vajalike seadmete ostmist. See võib hõlmata kõike alates väikestest esemetest, nagu elektroonika, kuni suurte tootmismasinateni. Teie rahastatav seade toimib tagatisena – see on midagi väärtuslikku, mille laenuandja saab kahjude hüvitamiseks tagasi võtta – ja tagab laenu.

Kuna tagatis vähendab laenuandjatele tekitatavat riski, võivad seadmete rahastamise laenuandjad olla rohkem valmis heaks kiitma uusi ettevõtteid või alustavaid ettevõtteid, millel on vähe rahavooge või üldse mitte. Sarnaselt ärilaenudega peavad need ettevõtted siiski tavaliselt esitama finantsprognoosid ja üksikasjaliku äriplaani, mis näitab, et ettevõte suudab oma võlakohustusi endale lubada.

Olge teadlik tagasimaksekohustustest

Laenu võtmine on lihtne, kuid selle tagasimaksmine palju raskem – eriti kui rahavoog on väike.

Enne millegi lõpuleviimist hinnake oma praegust ja tulevast rahavoogu, et veenduda, et saate makseid endale lubada. Olge oma prognoosidega realistlik. Kui jätate makse tegemata, võib see raskendada tulevikus muude krediiditoodete jaoks kvalifitseerumist.

Vaadake ülevaateid ka teistest laenudest

Lühikokkuvõtted erinevatest laenudest, mida Eestis pakutakse

Kiirlaen

Hüpoteeklaen

Autolaen

Väikelaen